top of page

alternatif baskı ileri düzey:
doğanın kalemi

1833’te balayına gittikleri İtalya’nın Komo gölünün güzel manzarasını camera lucida yardımıyla bile çizmeyi beceremeyen çok yönlü bilim adamı Henry Fox Talbot, İngiltere’ye döndüğünde görüntüleri ışık yoluyla kaydetmenin bir yolunu aramaya koyuldu. 1834’te sofra tuzu ve gümüş kullanarak ilk foto grafik baskı yöntemini geliştirmeye başladı. Bu yöntemin yaratıcı potansiyelinin ve kendi çizimlerinden daha güzel olduğunun farkında olan Talbot, ürettiği yönteme fotojenik çizimler adını verdi. 1839’ta fotoğrafın keşfinin dünyaya duyurulmasından sonra fotoğrafın ilk kaşiflerinden biri olan Talbot 1844’te kendi keşfettiği bu yöntem ile adına “Doğanın Kalemi” dediği ilk fotoğraf kitabını yayınladı.

 

Doğanın Kalemi atölyesinin amacı ilk foto grafik görüntü yöntemlerinden biri olan tuz-gümüş baskı tekniğini güncel araç ve malzemeler ile yeniden üretmek. El yapımı, biricik baskıları sayısal mürekkep püskürtme negatifler ve kimyasal yöntemlerin birlikteliğinde oluşturmak. Ayrıca atölyede üretilen narin tuz-gümüş baskıların kalıcılığını arttırmak için bir başka soy metal olan altın ile tonlama teknikleri kullanılacak ve soy metal ile tonlama dışında, baskı yüzeyini korumak için kullanılan geleneksel balmumu cila yöntemi de anlatılacak.

4 hafta
haftada 2 gün
hafta sonu
15.00-19.00
kontenjan 5 kişi

Atölye danışmanı:

Serdar Bilici

Atölye bedeli:

Bizimle iletişime geçin!

Atölye katılımcılarına verilecek malzemelerin tedarik edilebilmesi için kayıt sırasında 250₺ tutarındaki ön ödemenin yapılması gerekmektedir. Atölye bedelinin kalanı, atölye süresince iki taksit halinde ödenebilir.

1. Hafta:
Salt Print (Tuz-Gümüş) baskının tarihi
Kullanılacak malzemeler hakkında temel bilgiler
Fotojenik çizimler

 

2. Hafta:
Doğru pozlama süresinin tespiti
Tuz-gümüş baskılar için sayısal negatif oluşturma

 

3. Hafta:
Altın toner formülleri ve hazırlanması
Tonlama

 

4. Hafta:
Balmumu cila hazırlanması

Atölye katılımcılarına;

 

- Tuz – Jelatin karışımı
- 100ml %15 Gümüş nitrat karışımı
- 30ml. %50 Sitrik Asit, 30ml Gliserin
- 1 gr Altın Klorür ve toner için gerekli diğer malzemeler
- Fixer vb. kimyasal gereksinimler ortak kullanım için hazırlanacaktır.

_600x517_doganin_kalemi.jpg
bottom of page