top of page
WhatsApp Görsel 2023-11-09 saat 12.01.58_f6e37a22.jpg

Ka
Görsel Kültür &
Sanatsal Düşünce
İçin Mekân

Space for Visual Culture & Artistic Thinking

KA, GÖRSEL KÜLTÜR VE SANATSAL DÜŞÜNCE ALANLARINDA BİLGİ PAYLAŞMAK VE ÜRETİME OLANAK SAĞLAMAK İÇİN 2011 YILINDA KURULDU. KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA HEM SAĞLAM BİR ALTYAPIYA SAHİP LENS TABANLI ÇALIŞAN SANATÇILAR HEM DE FOTOĞRAFA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÇEŞİTLİ SEVİYELERDE ATÖLYELERİN YANI SIRA SÖYLEŞİLER, SUNUMLAR, SANATÇI KONUŞMALARI, PROJELER VE
PROGRAMLAR DÜZENLENİYOR.

KA WAS FOUNDED IN 2011
WITH THE AIM OF ENCOURAGING LEARNING, KNOWLEDGE SHARING, AND ARTISTIC PRODUCTION
FOR ARTISTS, STUDENTS, ACADEMICS, AND BEYOND IN THE FIELD OF VISUAL CULTURE AND ARTISTIC THINKING.
OVER THE YEARS, KA HAS ESTABLISHED ITSELF AS A HUB FOR EDUCATION, PUBLIC TALKS, CULTURAL PROJECTS, AND ART EXHIBITIONS
THAT CATER TO BOTH
ESTABLISHED AND EMERGING LENS-BASED ARTISTS.

Ka, görsel sanat alanında ve özellikle lens tabanlı çalışmalar yürüten sanatçılar, küratörler, editörler, yayıncılar, akademisyenler ve alanında iyi bilinen kurumlar dahil olmak üzere işbirlikleri yoluyla topluluğunu ve etki alanını genişletmeye devam eden bağımsız bir öğrenme alanı olarak çalışmalar yürütüyor.


Ka’nın mekânında, 2013 yılından bugüne Bak Sana Ne Getirdim etkinliğine davet ettiği çeşitli sanatçılar, küratörler, yayıncılar ve editörler tarafından seçilmiş 1000’e yakın fotoğraf kitabı ve sanat yayınına ayrılmış, sürekli genişleyen bir yayın koleksiyonu bulunuyor.


2021 yılının Haziran ayında yine Ankara’nın merkezinde bulunan ancak doğrudan sokakla bağ kurabildiği yeni bir mekâna taşınan Ka’nın kapıları tüm ziyaretçilerine her zaman açık. Bu kapıdan içeri adım attığınızda, ana galeride devam eden sergileri,sunum, söyleşi, konser vb etkinlikleri izlemenin yanısıra fotoğraf ve sanat kitaplarına ayrılmış geniş yayın koleksiyonuna sahip kitaplığı da ziyaret edebiliyorsunuz.


Fotoğrafı ve lens-tabanlı üretimi merkezine alan bir mekân olarak Ka’da kapsamlı olanakları olan bir karanlık oda, dijital baskı ve taramalar için imkânlar olduğu gibi, fotoğraf edisyonlarına, bağımsız sanatçı yayınları ile fotoğraf kitaplarına ve keyifli tasarım ürünlere ulaşabileceğiniz bir dükkan da bulunuyor.


Yaratma cesaretinin önemine inanan bir ekiple

birlikte üretmek ve düşünmek isteyen herkes Ka’ya davetli. Ka, kendi alanı dahilinde ve vizyonuna uyan tüm işbirliklerine açık. Bünyesinde üreten genç

sanatçıların işlerini desteklemek üzere

çalışmalarını sürdürürken, bu konuda ulaşabileceği herkesle bilgi ve imkanlarını paylaşmaktan

heyecan duyuyor.

In addition to hosting public programs, Ka boasts an ever-growing library of nearly 1000 photobooks and art publications, handpicked by various artists, curators, publishers, and editors invited to Ka’s famous “Look What I’ve Brought You!” event. Our library is open to researchers and readers alike, offering a calm and welcoming atmosphere to peruse through pages of creative works.


Ka also serves as a bookshop and gallery space at its location in the heart of Ankara. Our bookshop features artist books, open editions, and books from nearly 50 different publishers on topics such as criticism and theory, architecture and urbanism, history of art, theatre, cinema,
queer theory and art, research, comics, and children’s books. Our goal is to promote the value of both material and immaterial culture as equally important modes of cultural exchange and experience.


As a place dedicated to photography, Ka also has a dark room with extensive facilities for both black & white and color photography. We provide a good opportunity for analog lovers either for learning darkroom basics or using its facilities on a rental basis.


More than just a learning site, a bookshop, and a specialized photobook library, Ka also functions as a gallery space with a multidisciplinary approach, and a specific focus on photography.


Ka carefully selects exhibitions and events that showcase local and international contemporary art practices, offering visitors an opportunity to explore different perspectives.

Oğuz Karakütük

Kurucu Ortak & Direktör

Co-Founder & Director

oguz@kaatolye.com

Nazlı Deniz Oğuz

Kurucu Ortak, Tasarım Direktörü & Editör

Co-Founder, Design Director & Editor

nazli@kaatolye.com

Emirhan Demirel

Yardımcı Direktör

Assistant Director

emirhan@kaatolye.com

Ceren İşel

Tasarım Asistanı

Assistant Designer

bottom of page